Yazılar‎ > ‎Diğer Yazılar‎ > ‎

Gözlemler IIdevam...

Bu ülkede her bireyin daha iyi bir hayat sürebilmesi için en azından kendini kanıtlaması gerekmekte. Güzel bir hayat sürebilmenin en önemli şartı ise daima sistemle uyumlu halde bulunabilmekte saklı. Eğer buradaki sistemin dışına çıkarsanız hayatınızı idare etmeniz maddi olarak neredeyse imkansız hale gelebilmekte. 

On sekiz yaşına kadar çocuk ailenin sorumluluğunda bulunmaktadır. On sekiz yaşından sonra çocuk özgür kalır ve sisteme dahil olacak şekilde herhangi bir bankadan hesap açma hakkı elde eder. Tabi her bireyin bir harcama kredisi tarihi vardır. Buna Credit History deniliyor. Bu şekilde size puan verilir. Eğer puanınız iyiyse ev, araba ve benzeri alışverişlerde uygun kredi alma hakkı elde edersiniz buda size uzun vadeli kazanç sağlar. Bu yöntem ile sisteme dahil olursunuz ve ödemeleriniz vaktinde yapmaya zorlanırsınız. Vaktinde yapılan ödemeler sizin puanınızı yukarı getirir. Diğer türlü ödemeler yada hiç ödeme yapmama ise puanınızı aşağı çeker ki buda hiç istenmeyen bir durumdur.

Amerikada sistem tüketim üzerine kurulmuştur. Bireyin tüketebilmesi için para kazanması gerekmektedir. Bu şekilde birey üretmek zorunda bırakılmıştır. Üreten birey daha fazla üretmek için çaba gösterir ve bu sayede çok büyük şirketler oluşur. Amerikan pazarı ekonomik açıdan çok güçlü ve sayı açısından oldukça büyüktür. Bu pazarda tutulan bir malın yada ürünün dünyanın diğer ülkelerinde tutulma ihtimali çok yüksektir. Örnek olarak Coca Colayı gösterebiliriz. 

Bu ülkede yaşayan insanların istediklerini istedikleri fiyata bulma ihtimalleri yüksektir. Buda fazla tüketimi meydana getirir. Fazla tüketim üretimin artmasını tetikler. Benim dikkatimi çeken Türkiyeden gelen ürünlerden bazılarının Türkiye pazarına göre daha ucuza burada satılıyor olması. Örneğin Türkiyede beyaz peynirin kilosuna 10 TL veriyorsanız bu fiyat burada 8 TL dir. Bu durum diğer ülkelerden gelen bazı ürünler içinde geçerli. 

Dikkatimi çeken diğer bir nokta ise burada hizmete verilen değer ve ödenen bedel. Örneğin arabanız bozuluyor ve tamir ettirmek istiyorsunuz. Parçaya ödediğiniz fiyat tamirciye ödediğiniz fiyatin neredeyse beşte biri. Kısacası burada eşyayı almak çok ama çok ucuz fakat tamir yada hizmet için ödediğiniz miktar ise neredeyse eşyanın normal fiyatı kadar yüksek. Buda üretimi canlı tutan diğer bir etken. Örneğin Amerikalılar yeni bir arabayı en fazla üç yıl kullanırlar ve yenisini alırlar. Kullanılan arabalar ya yurt dışına özellikle Ortadoğuya gider Arap tüccarlarlar vasıtasıyla yada iç pazarda daha ucuz fiyata alıcı bulur. 

Vergiler genellikle eyaletten eyalete göre değişir. Teksasta vergi oranı %8 dir ve bu oran genel ülke ortalamasının biraz altındadır. Ekonomisi en canlı olan eyaletlerin başında Teksas gelmektedir. Bulunduğum şehir San Antonyo ise ekonomisi en canlı olan şehirlerden biridir. Eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, konut ve ulaşım bu şehirde biraz daha ucuzdur. Eğer Türkiyeden Amerika’ya eğitim yada ticaret için geliyorsanız size Teksası tavsiye ederim. 

Bu haftalık bu kadar. Soru ve görüşlerinizi bekleriz. 

Sağ ve afiyette kalın. 

Erdem Balıkçı
Comments