Yazılar‎ > ‎Diğer Yazılar‎ > ‎

Gözlemler Idevam...

Her attığımız adımın bizlere kazandırdıkları ve kaybettirdikleri var. Herhangi bir noktaya gelebilmek ve orada kalıcı olabilmek için muhakkak alın terinin akması gerekmekte. Kimisi bunu çok çalışarak kazanıyor kimiside karşısına çıkan fırsatları değerlendirerek başarıyı yakalamaya çalışıyor. İşte Amerika bunu çok ama çok çalışarak kazanmışa benziyor biz sevsek yada sevmesek bile. 

Zaman’nın durmadan aktığı bu çağda iletişim ve bilimin de hız kesmeden ilerlemesi nazare alındığında gelişmiş devletlerle baş edebilmenin en önemli noktası yeni ve üretken fikirlerin ortaya atılması ve bunların uygulanması olacaktır. Önemli olan bireylere verebileceğiniz kazançların orijinal olması gerekmektedir. Dünyanın en gelişmiş ülkesinde yaşayan bir birey olarak bu ülkeyi ayakta tutan en önemli etkenin hep üretken bir toplumun olması. Dikkat edilirse tüm teknoloji ve iletişim buradan dünyanın geri kalanına yayılmakta. Server ağlarının ana merkezi dolayısıyla Internet’in kontrolu Amerika Birleşik Devletlerinin. Google, Youtube ve benzeri muazzam sosyal internet ağlarının ana fikirleri ve kökleri bu ülkeden çıkmadır. Bu vasıtayla dünyanın heryerini avuçlarında buluyormuşçasına kontrol edebilmektedirler ekranlarının başından kalkmayarak. 

Peki bu muazzam güce ve cinliğe bu ülke nasıl ulaştı?

Öncelikle bu ülkede önceden kurulmuş olan adalet sistemine ve insan factörünün önemine değinmek gerek. Her bir amerikan vatandaşının inanılmaz hakları var birer birey olarak. Adalet sistemleri çok sağlam ve kimsenin kara kaşına kara gözüne bakmadan eşit şekilde adil davranmaya çalışıyorlar. Amerika’nın diğer ülkeler üzerindeki imajı hakkında aklınıza değişik fikirler gelebilir ama içerideki durum bundan ibaret

Amerika’nın da bir tarihi ve geçmişi var bir kaç yüzyıl olsa bile. Ama adamlar bu sistemi kurarken hep birer birer basamakları çıkarak ve önceki sistemleri inceleyerek ulaşmışlar. Yeri gelmiş Osmanlıyı, Çini, Eski Yunanı, Romayı incelemişler ve ona göre kendi düzenlerini kurmuşlar. 

Tüm ilahi dinler incelenmiş ve ona göre adalet, ekonomik ve askeri düzenlar kurulmuş. Bilime herzaman destek verilmiş kimden ve nereden geldiğine bakmaksızın. Dünya’nın tüm insanlarına kucak açmış ve onlardan bilimi, sanatı, kültürüde beraberinde getirmelerini istemiş. Tabi bütün buları yaparken, bir zaman Osmanlı’nın yaptığı gibi, ilmi ve bilmi üretene herzaman en yüksek değeri vererek onları taçlandırmış ve celbetmiş. 

Tabi bunun yanında herzaman kurunun yanında yaşda yanar misalı olumlu yada olumsuz olarak diğer toplumlar üzerinde etkisi olmuştur. Ama bunu herzaman kendi ülke menfaatlerini gözeterek yaptıkları malum.  

Gelecek hafta buradaki birey ve genel kurallar hakkında daha fazla bilgi vermek dileğiyle.
Sağ ve afiyette kalın.

Erdem Balikci 4 Ekim 09 - PazarComments