Yazılar‎ > ‎Diğer Yazılar‎ > ‎

Amerikada Türk Festivali
devam...

Yapmanız gereken en basit şey ürettiğiniz ürünlerinizin pazarlanmasını yada kısa değimiyle AR-GE çalışmasını iyi yapmanız. Tanıtıma harcayacağınız meblağ ürününüzü üretirken harcadığınız meblağdan kat be kat fazla olabilir ama sonuçta daha büyük kitlelere ulaşarak başarı sağlamış olusunuz. 

Tarihten gelen şanlı geçmişiyle, ihtişamlı fetihleri ve büyük destanlarıyla üzerinde yaşadığımız coğrafyamızın ve sahip olduğumuz tarihimizin bizler açısından değeri kuşkusuz hesapsızdır. Ama bunları bilmek bizler için yetmez. Aynı şekilde bunların diğer milletler tarafından da bilinmesi ve insanlığa yaptığımız katkıların onlar tarafından da haberdar olmalarını hep canı gönülden istemişizdir. İşte yukarıda ki girişte de izah etmeye çalıştığım gibi bu kaliteli ve paha biçilmez geçmişimizi diğer insanlara doğru bir şekilde ulaştırmak ve onları olan bitenlerden haberdar etmek için bizlerinde güzel bir AR-GE çalışması yapması gerekmektedir. Sahip olduğumuz o değerleri insanlara en doğrusuyla sunmak için yapmamız gereken doğru yerde ve doğru zamanda bu değerleri sunmak olacaktır.

Bu amaçla Amerikada yaşayan Türkiye vatandaşları olarak her sene Teksas’ın Houston şehrinde Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri festivalleri yapılmaktadır. Bu festivalde ülkenin dört bir tarafından her ülkeden insanlar gelmekte ayrıca televizyon ve gazetelerden festival ile ilgili haberler yapılmaktadır. Yapılan bu hizmet gerçekten çok ama çok değerlidir. Amerikalı millet vekilleri, belediye başkanları, hakimler, avukatlar ve diğer seçkin konuklar festivalde Türkiye ile ilgili doğru ve detaylı bilgiler elde etmekte. Ayrıca bizler hakkında bildikleri yanlış bilgileride düzeltme şansı bulmaktadırlar. 

Geçen sene katıldığım bu festivalden gerçekten çok ama çok etkilendim. Her şehirde yaşayan Türk arkadaşlar ve Türk Kültür Merkezleri sayesinde festival çok renkli geçti. Diğer Türki Cumhuriyetlerinde standlarının olduğu festivalde çocukların gösterileri görülmeye değerdi. 

Türk damak tatlarını özellikle ön plana çıktığı bu festivalde tarihte dünyaya mal olmuş ünlü Müslüman Türk simalarının başarılarınıda Amerikalılara tanıtma fırsatı sunuldu. Bu şekilde bizler hakkında az çok bilgisi olan insanların daha fazla Türkiye taraftarı olmaları gerçekten gurur vericiydi.

Ben şahsen bir kaçtane daha değişik ülkelerin festivallerine katıldım. Ama açıkça söylemek gerekirse bizim Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerin olduğu festival kadar renkli ve kaliteli bir festival göremedim. Bilet fiyatlarını yüksekliğine rağmen festival tıklım tıklımdı. Bu sene ise nasip olursa gelecek ayın ikinci haftasında gururumuz olan festival tekarar aynı yerde Houston’un kalbi olan şehir merkezinde ve daha kaliteli ve coşkulu olacak. 

Bu festivaller bizim için güzel bir reklam. Nereye gidersek gidelim Türkiyeden gelen kardeşlerimiz böyle güzel çalışmalar yapmakta ve bizleri buralarda da yanlız bırakmamaktadırlar. Onların açmış olduğu eğitim kurumları bulundukları ülkelerin göz bebekleri ve durum burada da aynı. Yapmış oldukları çalışmalar ileride meyvelerini verecek ve vermeye başladı bile. Sizden tek isteğimiz daha fazla dua.

Bu seneki festival gözlemlerimi sıcağı sıcağına sizlere aktaracağım inşallah. 

Sağ ve afiyette kalın.

Erdem Balikci


Comments